Matematyka > Zadania tekstowe > Rozwiązywanie zadań - Ilość, cena, wartość >
Zadania tekstowe
💰 Rozwiązywanie zadań — Ilość, cena, wartość
(Решение задач — количество, цена, стоимость)
📍 Co to są ilość, cena i wartość?
-
Что такое количество, цена и стоимость?
- Ilość — сколько czegoś jest (напр. 5 яблок).
- Cena — ile kosztuje jedna rzecz (напр. jedno jabłko kosztuje 2 zł).
- Wartość — ile trzeba zapłacić za wszystkie rzeczy razem (стоимость всего).
✏️ Jak liczymy wartość?
-
Как считаем стоимость?
- Żeby obliczyć wartość, trzeba pomnożyć ilość przez cenę:
Wartość = Ilość × Cena
🧩 Przykład
- Masz 4 jabłka.
- Jedno jabłko kosztuje 3 zł.
- Ile zapłacisz za 4 jabłka?
Obliczenie:
4 × 3 zł = 12 zł
Odpowiedź: Zapłacisz 12 zł.
📘 Słowniczek
- ilość - количество
- cena - цена
- wartość - стоимость
- zapłacić - заплатить
- kosztować - стоить
💡 Ciekawostka!
- W sklepach często patrzymy na cenę i ilość, żeby wiedzieć, ile zapłacimy.
- Matematyka pomaga nam robić zakupy i planować wydatki!